Deprecated: Function split() is deprecated in /www/i/n/u42781/public_html/functions/fce_content.php on line 15
Články | InfoVranov.sk
autokepaspravy info vranov
lepsi domovbazamo

Úvod / Články

Články

Letná zábava

Leto sa nám začalo skôr ako k nám stihla dôjsť Jar. Silné mrazy vystriedali vysoké teploty ..v podstate sa dá povedať, že sa budú striedať už len dve ročné obdobia, a to zima a leto. Leto je takmer pre každého, to príjemnejšie obdobie.
Obdobie dovoleniek, nasávania energie zo slnka. Muži v šortkách a tričkách, ťažšie to majú tí, ktorí musia do práce chodiť v oblekoch. Dievčatá a ženy vídať v krátkych šatách a sukniach, čo je nepochybne pastva pre každé mužské oko :) Po ťažkých pracovných mesiacoch si každý jeden z nás zaslúži oddych, pokoj a relax. Organizmus si oddýchne a my sa vraciame do práce plní elánu, s opálenou pokožkou a množstvom zážitkov z dovolenky. Lenže aj taká cesta na dovolenku a späť do obľúbených destinácií môže byť pre niektorých stresujúcim zážitkom.
A to pre ľudí, ktorí sa boja lietať. Strach z lietania je takisto istým druhom fóbie. Panika, záchvaty úzkosti, strach, nervozita, chvenie tela sú príznaky, ktoré má počas letu veľa  cestujúcich trpiacich touto fóbiou. Jej pomenovanie je tzv.aerofóbia. Panický strach z lietania sa samozrejme ako aj iné fóbie dá prekonať. Pretože určite každý z nás túži zazrieť kúsok sveta a neuspokojí sa so slnením na Domaši, či dovolenkovaním v Chorvátsku, pretože tam sa dá dostať autom. Veľa ľudí má strach z lietania. Letecká preprava zhustla a v dnešnej dobe sú letecké nehody dosť medializované, tak niekedy nadobúdame pocit, že lietadlá padajú ako hrušky. A potom nech si človek pokojne sadne do tej ,,trubice smrti,, :) Ono to nie je ako v aute, že keď sa aj niečo stane, tak vieme strhnúť volant. Už keď to raz s nami padá, tak nenarobíme nič ..a padák pri nalodení nám nedávajú :)
..jednou z možností ako bojovať so strachom z lietania je, že sa môžeme prihlásiť na kurz, ako prekonať strach z lietania. V USA je to bežné ..k nám najbližšie takýto kurz, ktorý je jednodňový,  môžeme absolvovať v Prahe. Je to letecký trenážér, ktorý nám pomože utlmiť strach, v ktorom pochopíme všetky tie zvuky, ktoré v lietadle počujeme a taktiež turbulencie. Stojí cca 7000 českých korún a mnohým, ktorí ho absolvovali pomohol.
Ak by ste aj neabsolvovali takýto kurz, a máte paniku z lietania a chystáte sa na leteckú dovolenku, tak Vám odporúčam dobre si naštudovať zvuky typické pre lietadlo vo vzduchu. V lietadle sa môžete rozptyľovať čítaním knihy, časopisu, pozeraním filmov, počúvaním hudby ..takto Vám aj skôr ubehne čas, okrem toho nebudete premýšľať nad každým zvukom, ktoré lietadlo vydá.:)
Za prekonanie strachu Vám bude odmenou nenahraditeľný pocit pri nadýchnutí sa. Nezameniteľná vôňa mora, palmy, piesok.Na dovolenke nemusíte zákonite len ležať na pláži a čvachtať sa v mori.
              
V každej destinácii je mnoho možností, či už sú to skútre, vodné bicykle alebo taký wakeskating a wakeboarding.
Pri wakeskatingu a wakeboardingu stojíte na doske, na ktorej nemáte žiadne topánky a bláznite ako nejaký surfer.
                                      
Ďalšou zaujímavou zábavkou pre Vás môže byť vodné lyžovanie. Tu je možnosť výberu, či chcete lyžovať na jednej, či na dvoch lyžiach. Rozdiel medzi vodným lyžovaním a  wakeboardingom je asi taký, že pri vodnom lyžovaní nie ste tak voľní, pretože lyža má topánku. Niečo pre odvážnejších a u nás novinkou je Flyboarding.Funguje tak, že na nohách máte špeciálnu obuv napojenú na 15-metrovú hadicu, ktorá vás spája s vodným skútrom. Ten riadi ďalší človek, ktorý ovplyvňuje tlak vody a tá vás následne vymrští do vzduchu. S atrakciou sú spojené aj rôzne efekty prostredníctvom viacerých trysiek.
               
Pre menej odvážných je Aquazorbing. Chodiť po vode nie je žiaden problém. Stačí vliezť do veľkej gule s priemerom dva metre, dať si nafúkať vzduch a posilňovať svalstvo chodením po hladine. Vzduch vnútri vydrží 20 minút, nosnosť gule je podľa inštruktora 100 kg. Parasailing si vyskúšajte pokiaľ nemáte strach z výšok. Člnom Vás vyvezú na šíre more a tam Vás pripnú k padáku a ak sa čln pohne, tak Vás vynesie do vzduchu, tak vysoko ako Vy chcete. Odtiaľ máte prekrásny výhľad na okolitú krajinu.
Takisto máte možnosť okrem týchto vodných atrakcií absolvovať rôzne poznávacie výlety. Voľba strávenia času na dovolenke je na Vás. Slovo dovolenka môžeme odvodiť od slova dovoliť :-). A je u každého individuálne, čo všetko si môže dovoliť, lebo každá ,,sranda,, samozrejme niečo stojí.
Tak, či onak podstatné je, že každý z nás si zaslúži pár dní oddychu a tak si užime tých pár voľných dní a oddýchnime si aspoň na chvíľu od každodenného stresu a pracovného zhonu a od každodenných povinností a načerpajme energiu a silu zo slnečných lúčov sladkým ničnerobením.

                                                                                                               Vaša redakcia
                                                                

DEMODIKÓZA ( červená prašivina)

Demodikóza je parazitárne, kožné ochorenie psov, ktorého pôvodcom je parazit Demodex canis - kožník psí. Tento parazit je v malom množstve prítomný v chlpových folikuloch kože vä čšiny zdravých psov. Pokiaľ prirodzená obranyschopnosť psa nedovolí jeho premnoženie, nedochádza k prejavom kožného ochorenia.

Popis:
Kožník psí je cudzopasý roztoč asi 0,3 mm dlhý. Má pretiahnutý, cigaretovitý tvar, je bez štetín a na hrudi má štyri páry článkovaných končatín.

Hostiteľ:
Je známych viac druhov kožníkov. Niekrorí z nich sa môžu vyskytovať aj u iných druhov zvierat, či dokonca človeka. Iba Demodex canis, však vyvoláva závažné ochorenie. Najčastejšie bývajú demodikózou napadnuté šteňatá a mladé psy. Cieľovou skupinou sú tiež podvýživené a oslabené psy prekonanou chorobou, psy staršie, alebo v zlej fyzickej kondícii. Najčastejšie sú to krátkosrsté plemená.

Vývojové štádia:
Po nakladení vajíčok sa ihneď liahnu larvy, ktoré sú už podobné dospelým jedincom. Larvy sa menia na prvé, druhé štádium nýmf a potom na dospelých jedincov.

Príznaky: Demodex preniká pozdĺž chlpu do mazových vačkov, tam sa množí a spôsobuje ich roztiahnutie, čím sa chĺp uvoľňuje a vypadáva. Obsah mazového vačku sa druhotne infikuje mikróbmi a hnisá. Na postihnutých miestach sa objavujú najprv malé škvrny s redšou srsťou, tie sa neskôr rozširujú, splývajú a vznikajú veľké plochy bez srsti. Kožníci sa ďalej lymfatickou cestou môžu dostať do vnútorných orgánov, kde potom cudzopasia. Preto demodikózu nemožno považovať iba za kožné ochorenie, ale treba naňho pozerať ako na ochorenie celkové.

Formy demodikózy:

1. Lokalizivaná - vyskytuje sa najmä u mladých psov. Prejavuje sa jemným začervenaním kože a miernou stratou srsti na hlave ( čelo, okolo očí... na predných labkách) V mnohých prípadoch dochádza k samovyliečeniu.
2. Generalizovaná - vyskytuje sa u spov oslabených, neliečených, starých.... kedy dochádza k strate srsti a rozšíreniu na celé telo zvieraťa. Vyvíja sa folikulitída, koža je často osídlena baktériami.

Diagnostika: Na stanovenie správnej diagnózy je nutné urobiť kožný zoškrab a získanú vzorku vyšetriť pod mikroskopom.

Terapia:
U mladých psov demodikóza väčšinou odznie spontánne. V prípade dospelých zvierat si vyžaduje dlhodobú terapiu.
-v prípade dlhosrstého psa, úplné ostrihanie
-odstránenie krúst a šupín špeciálnym šampónom ( peroxyderm)
-opakované kúpele v prípravkoch pôsobiacich proti demodexu ( neostomasan, tactic)
-obojok s účinnou látkou ( Preventic) po mesiaci nutné vymeniť za nový
-podporná terapia podavaním vit. E, antibiotík, komlex látok podporujúci kvalitu kože a srsti, biotín, zinok, vitamíny, aminokyseliny, echinacea, imunoglukán...

Demodex je veľmi odolný parazit a aj napriek najagresívnejšej liečbe pacient zostáva celoživotným nosičom parazita. Pokiaľ sa jedná o fenu napadnutú demodexom, vo veľkej miere ju prenáša na svoje možné potomstvo ( preto sa doporučuje takúto fenu z chovu vyradiť )

                                                               MVDr.Ing.Miriam Bičejová


Máj - Slnko, jar a láska

Mesiac máj je jedným z najkrajších mesiacov roka. Mesiac, kedy pani Zima už konečne definitívne zatvorila svoje dvere a svoje čaro nám ukazuje Jar. Celá príroda sa začína prebúdzať k životu. Lúky sa zahalia do zeleného koberca, ktorý dozdobia krásne, rozvoniavajúce kvitnúce kvety a stromy .
Ráno sa prebúdzame za sprievodu štebotania vtáčikov, ktoré nesmelo posedávajú za našimi oknami.
S májom sa nespája len prebúdzanie života v prírode, ale aj niekoľko zaujímavých a významných udalostí a tradícií.
Hneď prvý májový deň je štátny sviatok, no a iste si staršie generácie spomínajú na 1.-májové sprievody.
Iskričky, pionieri, zväzáci, komunisti, boli v ňom všetci. A bolo jedno aké bolo v ten deň počasie. Šlo sa, či bolo pekne, či fúkalo, či lialo.
Deti oblečené v modrých pionierskych rovnošatách s červenými šatkami, dievčatá mali sukne.
V rukách mávatka, papierové holubice, vlajočky, transparenty a vykrikovali sa heslá: Nech žije 1.máj; hurá, hurá hurá.
Jednou z tradícií bolo, že na 1.mája mládenci na dedinách stavali svojim frajerkám krásne, farebne vyzdobené, májové briezky, pričom si veselo pospevovali, zabávali sa a tancovali.
Hneď druhá májová nedeľa patrí tým, ktoré taktiež dávajú život; našim milujúcim matkám. Deň matiek sa začal oslavovať v roku 1923, vo vtedy ešte Česko -Slovensku, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého Červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Česko-Slovensku a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.
História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno. Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA.
8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.
Tak ako aj poniektoré iné mesiace, aj mesiac máj má svoj prívlastok; máj- lásky čas.
Stará ľudová múdrosť hovorí: Dievča, aby po celý rok dostatok lásky malo, musí ho v prvý májový deň mládenec pobozkať pod rozkvitnutou čerešňou.
No v dnešnej dobe, preplnenej modernými technológiami sa na zvyky akosi zabudlo a INje tzv.štuchnutie na facebooku, dokazovanie lásky na Pokeci, či Twiteri a pod.
Láska k máju neodmysliteľne patrí. Niet divu; je krásne teplúčko.
Niet nad príjemné prechádzky po alejách kvitnúcich stromov, relax na lavičke v parku, kde máme možnosť aspoň na chvíľku si oddýchnuť od hluku mesta, od práce, či od nekonečného kolotoča domácich povinností.
Preto si užime toho, že po tohtoročnej takmer nekončiacej zime tu máme konečne teplo. Vytiahnime bicykle, kolieskové korčule a zabavme sa s rodinami, deťmi, či priateľmi.
Po dňoch a večeroch strávených v teplej deke pred telkou si v teplý májový podvečer možme konečne grilovať a opekať v spoločnosti svojich blízkych.

Jazykové okienko - HUBY verzus HRÍBY

Milí čitatelia,

mnohí z nás si možno ani neuvedomujú, že pri používaní týchto dvoch príbuzných pomenovaní je dôležité zohľadňovať ich bližšiu charakteristiku. Nasvedčujú o tom nevyjasnené otázky typu: Chodíme na zber húb alebo na hríbov? Sú jedlé huby alebo hríby? Ako tieto dva výrazy používať v správne, resp. v správnych situáciách? Sú to huby, čo sa nám môže objaviť v kúpeľni? Je potrebné si uvedomiť, že HRÍBY sú podskupinou HÚB. To teda značí, že nie každá huba je hríb, no zároveň platí, že každý hríb je huba (napr.: hríb satanský/satan =. jedovatá hríbovitá huba). Je tomu tak preto, že huby sa delia na rôzne skupiny a druhy (napr.: bazídiové, vreckaté, hríbovité, plesne, bunkovky, atď). Huby môžeme spájať s týmito rôznymi prívlastkami – jedlé, jedovaté sušené, no zároveň sa používajú vo význame spôsobujúcom hnilobu či plesnenie. Pričom hríby bližšie špecifikujeme ako jedlé huby. Z toho vyplýva, že jesť sa dajú huby i hríby. A už samotná prítomnosť počiatočných významových pochybností dokazuje, že je potrebné aktívne si uvedomovať a korektne používať jednotlivé pojmy, v súlade s kultivovaným jazykovým prejavom.

Mgr. Jaroslava Špireková

Jazykové okienko - NENI / NIE JE





Milí čitatelia,

spisovná podoba slovenčiny každodenne podlieha rôznym negatívnym vplyvom, medzi ktorými často figuruje nárečový aspekt. Je preto potrebné vyvarovať sa omylov, zapríčinených nevhodnými presahmi od spisovnej reči k nárečiu v jednotlivých regiónoch. Či ide o trenčianske, turčianske, nitrianske alebo o šarišské nárečie, všetky rovnakým chybným dielom pristupujú k vysokej frekvencii používania výrazu „NENI“. Hovorová podoba reči prináša mnoho príkladov, ktoré vystupujú ruka v ruke s príznakovosťou. Patria medzi ne napríklad výrazy – „neni som doma“ (správna forma – nie som doma), „oni sú neni v obchode“ (oni nie sú v obchode), „neni ste takí, akých som si vás predstavoval“ (nie ste takí, akých som si vás predstavoval). Konkrétni používatelia týchto výrazov podliehajú vplyvu češtiny a volia príznakovo znejúce väzby slov, podobné českému slovesu NENÍ (nepravidelný výraz od slovesa BÝT). Pre spisovne hovoriaci okruh používateľov slovenského jazyka je možno daná problematika banálnou záležitosťou, no nie je to jednoznačný záver. Nesprávne výrazy sa totiž používajú zautomatizovane a mnohí si neuvedomujú ich nevhodnosť a neestetickosť. Je preto dôležité intenzívne reflektovať všetky odklony od spisovnej podoby slovenčiny a minimalizovať ich výskyt v súkromnom či v celospoločenskom formáte.   


    {FB::LIKE_BUTTON}
    {FB::COMMENTS}  


      

Deti, škola, život ...

Ani sme sa nenazdali a je tu nový mesiac; mesiac Jún.
V júni nastáva tzv. júnový alebo letný slnovrat. Dňom júnového slnovratu, t.j. 21.júna sa začína na severnej pologuli leto a na južnej pologuli zima, tak a konečne sa dočkávame času, kedy už nemusíme chodiť navrstvený ako cibule. Kabáty a bundy odkladáme do skríň a vyberáme krátke rukávy a nohavice, či sukne.

Čas, kedy už o štvrtej poobede nie je tma a my si slnečné lúče užívame takmer do večera. Čas kedy si už pomaly chystáme veci na tak dlho očakávanú letnú dovolenku.
Ako my dospelí, tak aj naše deťúrence. Ich vytúžené letné prázdniny sú takpovediac za rohom. A nám už v hlavách kolujú myšlienky, kam počas letných prázdnin. Kým my pracujeme, väčšinou trávia čas s našimi rodičmi, v letných táboroch a poniektoré len doma.
Už keď sme pri tých deťoch, tak nedá sa nespomenúť na to, že mesiac jún sa pýši prívlastkom,,mesiac detí,,. Aj preto patrí hneď prvý júnový deň sviatku našich detí.
Medzinárodný deň detí (skr. MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne, ale nie všade, oslavuje každoročne 1.júna na Slovensku, a v niektorých ďalších krajinách bývalého sovietskeho bloku sa slávi od roku 1952.


Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (World Conference for the Wellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo v svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách.
V tento deň je zvykom, že sa na školách neskúša.

Prvý jún sa uchytil obzvlášť v komunistických krajinách, kvôli čomu vznikla mylná domnienka, že MDD bol komunistický vynález. Avšak Deň detí sa napríklad v USA oslavoval prvýkrát už v roku 1925, a to v San Franciscu. Toľko z histórie MDD.
V súčastnosti škôlky, školy, obchodné domy, mestá atď., organizujú každoročne rôzne podujatia pre naše malé ratolesti. Rôzne súťaže, v ktorých môžu vyhrať maličkosti, tí menej úspešní tak, či onak dostanú aspoň nejaký balónik, či sladkosť, a to všetko spojené s vystúpeniami známych osobností. Cukrárne a hračkárstva praskajú vo švíkoch. A prečo to všetko? Pretože stačí tak málo a očká našich najmilších žiaria šťastím, všade naokolo sa rozlieha radosť a detský smiech.
Naše deti sú deťmi novej generácie, vyrastajú v tak modernej a pokročilej dobe. Už ako škôlkári sa dnes učia cudzí jazyk, čo je v podstate prospešné pre ich budúcnosť, päťročné deti vedia zapínať počítač. Niektorí z nás (staršia generácia) sa museli povinne podrobiť IT kurzu, keď si chceli udržať zamestnanie, pretože práca na počítači v dnešnej dobe sa berie ako samozrejmá vec. Ale ako sa hovorí: ,,človek sa učí a vzdeláva celý život,,. Aj preto mnoho starších ľudí využíva možnosť študovať na Univerzite tretieho veku. Tam si človek okrem toho, že získa množstvo nových vedomostí, dokonale precvičí mozog, spozná nových ľudí a samozrejme, plnohodnotným spôsobom naloží so svojim časom. Štúdium trvá tri roky, a po úspešnom zvládnutí týchto troch rokov je promovaný a obdrží osvedčenie o ukončení štúdia v odbore, ktorý vyštudoval.
Prečo nevyužiť šance, ktoré nám táto doba prináša? Veď život je krátky a mali by sme si ho užívať každý deň. Tešiť sa z maličkostí, už len za to, že ráno vstaneme. Ďakujme Bohu. Tešme sa z vecí, ktoré nám život dáva a nesmúťme za tým, čo nemáme. My ľudia robíme chybu v tom, že sa neuspokojíme, ani keď nám nič nechýba. Stále chceme viac a viac. Áno, je dobré byť cieľavedomý, ale všetko má svoje hranice. Občas mám pocit, že prevažná väčšina ľudí si to vôbec neuvedomuje. Žijeme vo veľmi rýchlom svete. Dni, týždne, mesiace ubiehajú ako voda.
A preto nestrácajme svoj drahocenný čas. Čas zamýšľaním sa nad nespravodlivosťou života, nestresujme sa kvôli malichernostiam, nad vecami, ktoré aj tak nezmeníme a žime! Viac myslime na naše rodiny, venujme im viac času, usmievajme sa, tešme a milujme..

                                                                                                         Redakcia info Vranov


Pes a zima



Zima, sneh a mráz, môžu naším štvornohým miláčikom okrem radovánok v snehu priniesť niekoľko špecifických zdravotných problémov.
Chlad a mráz znášajú jednotlivé plemená a jedinci rozdielne. Záleží na veku, veľkosti a stavbe tela, na zdravotnom stave a v neposlednom rade na tom, ako je náš pes osrstený.

Psi, ktorí sú celoročne chovaní vonku, potrebujú na udržanie teploty dostatok síl, preto by mali byť takí psi zdraví. Odporučujem pred zimným obdobím zvýšiť krmnú dávku, aby mal pes na proces termoregulácie energiu. Krmivo podávané v zime by malo byť výživnejšie než letná strava. Obsahovať musí hlavne vačšie množstvo bielkovín, tukov a sacharidov.

Chorí psi, jedinci v rekonvalescencii po operácii či chorobe, starí a slabí psi by vo vysokých mrazoch mali byť premiestnení do mierne teplejšieho prostredia (veranda, garáž, pivnica...) ale ani v týchto priestoroch by nemali ležať na zemi.
Dobre krmenému psovi nehrozí z hľadiska zdravotných rizík ochorenie v dôsledku zimy (samozrejme ak má dobre zateplenú zimu), ale skôr kvôli prechodu z teplého do studeného prostredia, zviera by sa malo najskôr aklimatizovať. Pocit tepla, ktorý stráca pri pohybe vonku musí nahradiť fyzickou aktivitou. Preto Odporúčam, aby sa psík pri prechádzke ihneď prebehol. V opačnom prípade mu hrozí prechladnutie.
Ak vlastníte psíka krátkosrstého plemena, ktorý je citlivý na studené počasie, pokojne mu dajte "oblečko". Po prechádzke ho čo najskôr vyzlečte a osušte.

Medzi najčastejšie choroby v zimnom období patria prechladnutie horných a dolných dýchacích ciest, a močového aparátu. Príznaky týchto chorôb bývajú buď všeobecného charakteru (apatia, nechutenstvo, neochota pohybu pri venčení...), alebo špecifické (kašeľ, chrapľavé štekanie, nutkanie na močenie, pomočovanie sa...)
Ak váš pes má takéto príznaky, odporúčam navštíviť  vášho veterinárneho lekára, lebo liečba väčšinou spočíva v nasadení antibiotík a podpornej terapie.




Fóbie a iné bláznovstvá


V apríli je jeden z jeho prívlastkov – bláznivý, skloňovaný častejšie ako iné. Áno, apríl je chápaný ako mesiac humoru, no paradoxne nie vždy sa 1. apríla dejú humorné záležitosti

Í// Ý A PRÍDAVNÉ MENÁ - 1. časť



Milí čitatelia,
tentokrát sa bližšie prizrime na frekventovanú tému písania í  pri životných prídavných menách vzoru PEKNÝ, a to v nominatíve množného čísla mužského rodu. V takomto prípade sa píše vždy mäkké dlhé í. Toto pravidlo je „kameňom úrazu“ mnohých používateľov slovenčiny, ktorí síce poznajú jeho znenie, no v písomných prejavoch sa nevyhnú jeho chybnému použitiu. Učme sa teda na príkladoch a vždy si vopred premyslime, v akej pozícii sa dané prídavné meno nachádza. Vždy je potrebné pýtať sa na celý výraz – prídavné meno vo väzbe s podstatným menom, aby sme pri mužskom rode zistili informácie o páde a čísle. Napr.: Šikovní námorníci (N, mn. č.) rýchlo spustili kotvu. → (kto? čo? – šikovní námorníci; je ich viac – mn. č.); Z konferencie sa vrátili nadšení a plní (N, mn. č.; zamlčaný podmet/ podst. meno, pr.: študenti) nových zážitkov.; Ján bol nadšený a plný zážitkov. (N, jedn


Knižná mánia




Dnes kniha nemá v samotnom vnímaní  takú hodnotu ako v minulosti, keď bola výnimočným zdrojom informácii a bola bohatstvom, keďže väčšina obyvateľstva si ich nemohla finančne dovoliť. Knihy boli vzácne - kto ich vlastnil, vlastnil zároveň vzdelanie. Nebolo vôbec jednoduché dostať sa k poznaniu, knihy vlastnili majetní a spoločensky uznávaní ľudia a samozrejme cirkevní hodnostári. Vzdelanie, resp. informácie  súvisiace s vlastníctvom kníh a listín boli minoritou.



Od masívneho rozšírenia internetu medzi masy a teda od prechodu používania internetu výlučne z vojenských  na masové účely, došlo ku kompletnej transformácii prístupu k informáciám. Otvorili sa možnosti a všetko, čo bolo zaznamenané v globálnej sieti, sa stalo prístupné. S touto geniálnou slobodu padla na naše plecia  aj obrovská zodpovednosť v otázke triedenia a selekcie informácii, keďže nikde nie je záruka pravdivosti a skutočnej hodnovernosti poskytovaných poznatkov. Každá jedna informácia, ktorú na internete nájdeme, musí prejsť našou vlastnou selekciou a následnou verifikáciou. Až tak sa pre nás stane použiteľnou. Výnimkou sú samozrejme texty, ktoré sú citované a odkazované na písomné zdroje a ich hodnovernosť je overiteľná. Sloboda prístupu k informáciám nesie so sebou aj zodpovednosť, pretože nie je nič jednoduchšie ako uveriť  nepodloženým faktom a výmyslom zverejneným na sieti . Mnoho ľudí ich považuje za pravdivé, na základe čoho potom mylná informovanosť podráža nohy vede  a inštitúciám, ktorých dôveryhodnosť  je tak dehonestovaná. A máme tak na svete samoliečiteľstvá, hypochondrov múdrejších než zástup lekárov, vymývanie mozgu cez sociálne siete, kradnutie identity, prerod detí do počítačových superhrdinov vyskakujúcich z okien  a množstvo ďalších „spoločenských chorôb“ spojených s fikciou a klamstvom.

Touto dávkou informácii som sa chcela dopracovať k pochopeniu nenahraditeľnej hodnoty knihy. Marec je mesiacom kníh už od roku 1955 a išlo  o vlastne reakciu komerčných predajcov kníh na nízky dopyt  v kníhkupectvách práve začiatkom jari. A tak je marec symbolom kníh a impulzom k ich nakupovaniu. Čítanie kníh sa podceňuje, no pre mňa osobne znamenajú súčasť života, pohody  a vlastného sveta vytvoreného pri čítaní. Kniha nám totiž dáva možnosť vytvoriť si v mysli vlastnú podobu  hrdinov, našu originálnu víziu, dokonca ide o prepracovaný vlastný systém príbehu  v myšlienkach. Čo je geniálne. Sledovanie filmu  vytvorí všetko za nás, aktivita našej predstavivosti je nepatrná a lenivie. Vnucuje nám svoju predstavu, a preto je pre mňa čítanie knihy istým ponechaním si „vizuálnej svojprávnosti“. Množstvo detailov nezachytených filmom, resp. obrazom je prepracovaných do špiku práve v knihe. Výhovorka, že knihy nevedia zaujať dnešného mladého človeka neobstojí, a to hlavne pri skvelých autoroch ako Paulo Coelho a Maxim E. Matkin, ktorí sú možno neporovnateľní, ale o to viac rozširujú možnosti čitateľa. Skvelý spisovateľ a filozof Paulo Coelho je pre mňa favoritom a jeho knižná tvorba je hodnotou nevyčísliteľná. Každý titul od Alchymistu; Jedenásť minút; Piatu horu; cez titul Veronika sa rozhodla zomrieť; Brida; až po  obdivuhodný   Záhir a mnoho ďalších,  je obrovským kusom poznania psychologického pohľadu na vzťahy, ľudí a na najkomplikovanejšie zákutia života. Coelhova knižná zbierka má vzácne miesto v mojej knižnici. Odporúčam každému. Takisto Maxim E. Matkin dokáže zaujať bezprostredným oslovením vecí skutočným menom a odhaľuje neprikrášlene, až oceľovo vzťahy žien a mužov a ich kombinácie. Výnimočne dobré sú tituly – Láska je chyba v programe; Mexická vlna; Miluj ma ironicky; Polnočný denník. Dávam do pozornosti aj jeho aktuálnu novinku - Žiadne prudké pohyby. Takisto sa s Vami rada podelím o knihy, pri ktorých som si priala, aby neskončili a pri posledných stranách som zúfalo túžila aspoň po 50 ďalších. Pri takých knihách sa šetrí každou stranou:  William Paul Young – Chatrč; Eric Segal – Lekári; Paulo Coleho – Záhir, Piata hora, Alchymista; E L James - Päťdesiat odtieňov sivej;  Michael Palmer - Sesterstvo, Ron Hall, Denver Moore  - Rovnako iný ako ja; Arthur Hailey – Liek; Eva Bacigalová – Čistá nuda; Hans Killian Za nami je len Boh s podtitulom Chirurg spomína. Je ich omnoho viac, no práve tieto vo mne rezonujú najviac. Neuvádzala som tiež sfilmované svetoznáme kultové tituly. Názorové hodnoty mi prevrátila predovšetkým kniha  Chatrč, ktorá dokázala poskytnúť argumenty v otázke viery, ktoré som hľadala a ktoré hľadá väčšina ľudí. Podstatné je vydržať pri čítaní až dokonca a nenechať sa odradiť formou, akou je podstata a hĺbka myšlienky písaná.

Využite mesiac marec na objavovanie svojich vlastných predstáv, požiadaviek, odhaľte svoj vkus, to čo máte radi a vrhnite sa na knihy. Nájdete svet, ktorý je odrazom Vás a obohatíte svoj život o veľké množstvo životných múdrosti, vďaka ktorým mnoho pochopíte a zlepšíte tak možno aj kvalitu svojho pohľadu na život a život samotný. To všetko totiž dobré knihy dokážu.

Vaša redakcia

VEĽKÉ či MALÉ písmeno?




Milí čitatelia,

v predvianočnom vstupe si priblížime tému písania veľkých písmen vo vetách či v jednotlivých výrazoch a slovách. Nejde len o písanie veľkých písmen na začiatku viet a pri vlastných podstatných menách, pretože existuje široké spektrum výrazov, ktoré nemožno korektne zapísať bez poznania pravidiel slovenského jazyka. Medzi sviatky, ktoré sa píšu s veľkým začiatočným písmenom patria napr. - Vianoce, Nový rok, Štedrý deň, Sviatok všetkých svätých, Hromnice, Veľkonočná nedeľa, Sviatok práce. Zároveň je však potrebné poznamenať, že pomenovania veľkonočné sviatky, vianočné sviatky či turíčne sviatky (prídavné mená spojené so slovom sviatky) sa nechápu ako vlastné mená, preto sa píšu s malým písmenom. Nemalú pozornosť priťahuje aj pomenovanie nový rok (písané malým písmenom) ‒ pretože ide o ďalší rok po uplynutí predchádzajúceho roka, teda o ďalších 365/resp. 366 dní. Napr. Veľa šťastia v novom roku.  Jeho náprotivok, pomenovanie Nový rok (písané veľkým písmenom) – zastáva význam prvého dňa v roku, sviatočného dňa. Napr.: Spoločne vítame Nový rok 2013. Tešme sa teda na obdobie nadchádzajúcich sviatkov, spájajúce sa s pohodou, s láskou a s tradíciami, no nezabúdajme našich najbližších potešiť pozdravom, v ktorom zužitkujeme svoje znalosti slovenčiny a nimi podčiarkneme jej dôležitosť a jedinečnosť.


Blíži sa MDŽ!



Nápad oslavovať Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku bol stanovený 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorkských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. V roku 1975 bol MDŽ oficiálne uznaný OSN.

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas socializmu bola sviatku žien venovaná výnimočná pozornosť, nemohlo sa stať aby nejaký muž zabudol. Chlapi 8. marca obdarúvali nežnejšie polovičky kvetinami a vyznávali im lásku hoci len karafiátom. Ani v práci a firmách nezostali ženy nepovšimnuté, konali sa rôzne akcie a oslavy na počesť žien. Po páde režimu upadol sviatok do zabudnutia, aj keď si to nezaslúžil. Zatienili ho zahraničné sviatky, ktoré nesiahajú Medzinárodnému dňu žien ani po  členky. Ženy si zaslúžia úctu, minimálne jeden deň v roku, čo je v porovnaní s tým ako skrášľujú svet nepatrné. Ženy sú nežné bytosti, ktoré majú ale psychickú silu zvládať rany osudu, či je to ťažký osud rodiny, ochorenia detí; fyzickú vytrvalosť starať sa o domácnosť aj s bolesťami hrdla, brucha a čohokoľvek. Ženy sú vytrvalé a empatické, vedia pohladiť dušu a vypočuť. Aký by bol svet smutný bez emócii, ktoré svetu ukazujú. Robia život krajším, najmä keď rozvinú svoju ženskosť do toho najkrajšieho  a jedinečného  - dajú svetu dieťa. Bez žien by nebolo života a teda ani úspešných mužov...

Preto drahí muži, nezabudnite na malé-veľké ženy v okolí a prejavte im úctu bozkom, kvetinou,  alebo aspoň slovom ďakujem. Určite  Vám to 100 násobne vrátia.








Vaša redakcia

Láska/Love/Liebe/Amore/любовь /Afección...




Mesiac február je kompletne preplnený láskou, keďže 14. deň tohto  mesiaca patrí zaľúbencom. Sviatok svätého Valentína postupne prenikol aj k nám na Slovensko a tisícky párov v tento deň prejavuje najrôznejšími spôsobmi lásku k blízkej, alebo menej blízke osobe v očakávaní, že sa blízkou stane.




Podstata sviatku sv. Valentína siaha do obdobia vlády cisára Claudia II, ktorý propagoval názor, že neženatí vojaci sú v boji výkonnejší  a tvrdší. Manželstvo a manželské radovánky  údajne bránili vojakom vykonávať  vojenskú službu príkladne. Na margo čoho zakázal sobášenie, a keďže v tejto dobe neuposlúchnutie znamenalo istú smrť, bol to  zákon. No aj napriek tomu sa našiel niekto, kto považoval ľudský cit - lásku a túžbu po manželstve za posvätnú a hodnú risku. Valentín - pohanský kňaz obrátený na kresťanskú vieru, považoval cisárov dekrét za porušenie božích zákonov, a tak oddával milencov tajne. Valentína dohnali pohania za tieto činy do väzenia a popravili ho 14. februára roku 269. Legenda dodáva, že Valentín zanechal pred smrťou dcére žalárnika, s ktorou sa spriatelil, lístok s vyznaním svojej náklonnosti. A práve tu je odkaz z histórie – odkaz s vyznaním lásky. Kartičky s odkazmi  - ľúbim ťa, zaplavili celý svet a sú súčasťou tohto dňa, kedy by mali padnúť zábrany a ostýchavosť v mne lásky. Toľko teória. V praxi sa 14. február preklenul do komerčnej podoby a aj keď sa v pozadí blysne láska, jej podstata v tomto sviatku zaniká a stáva sa len prostriedkom k dosiahnutiu zisku. Status lásky si ale finančný podklad nezaslúži. Je príliš hodnotná  a peniaze ako jej dôkaz, len svedčia o plytkosti jej vnímania. Už samotný pocit, že niekoho milujete je neuchopiteľný, nedá sa vyvážiť ničím iným než láskou toho druhého. Rovnovážny stav je samozrejme stav ideálny. Ak Vám Vašu lásku nevyváži nikto, je to samozrejme menej príjemná stránka lásky. Ale každopádne je potrebné uvedomiť si, že by bolo smutné nezažiť motýliky, alebo podobný vibrujúci hmyz  v bruchu. Takisto podlomené kolená a pocit horúčavy ako v chrípkovom stave. Aj keď to môže vyzerať  skôr ako indikácia chvíľkovej virózy než láska, je to láska. Presnejšie pocit zaľúbenia, ktorý zablokuje ostatné zmysly ako chuť (príchuť možnej zrady) zrak ( triezvy pohľad), sluch (vnútorný hlas neistoty), čuch (vycítenie klamstva) a hmat (dotyk pretvárky). Precitnutie môže byť fackou reality, alebo podmienkou na vznik ešte čohosi krajšieho – skutočnej lásky. Lásky, ktorá neznamená opantanie, ale číry pohľad do duše toho druhého. Myslím lásku, ktorá sa objaví po rokoch, keď  milujúcu osobu poznáte ako vlastnú dlaň, keď nemusí hovoriť a vy viete, čo kričí zvnútra, keď akceptujete chyby svojej polovičky a ľúbite aj s nimi, keď ste ochotní pre druhého vzdať sa všetkého, pretože všetko máte v jeho stelesnení. Iste, že láska nie je len presladená a sú aj prekážky a krízy, no žiadna ruža nekvitne celý rok. Je potrebné zažiť poriadnu hádku, zažiť  problémy a krízový manažment vzťahu, ako inak by sme vedeli, či láska bola skutočná a či stála za to. Ako inak by sme vedeli, či láska až za hrob nezlyhá pri prvej potrebe kompromisu.  Ľúbiť sa nedá s podmienkou, ľúbiť sa má bezvýhradne. A ak to nejde, tak to nejde, hľadajte ďalej. Rovnako by sme sa nemali niekým nútene meniť, niekde totiž určite existuje niekto, kto nás bude akceptovať a milovať takých, akí sme. A nezažiť to všetko okolo lásky by bola škoda. Preto berme sviatok sv. Valentína ako príležitosť k pochopeniu skutočnej podstaty lásky a dokážme ju slovom, skutkom, niečím úprimným a nie niečím merateľným eurom. Možno aj to bol odkaz Valentína transformovaný súčasnou dobou.


To, či je postupná „amerikanizácia“ celého sveta skutočne nutná prenechám na názor každého z Vás. Možno by sme nemuseli slepo prijímať  každý zahraničný sviatok len preto, aby sme neboli príliš slovenskí. Avšak sviatok sv. Valentína je o láske, nie o národe, ani politike. Jeho podstata nepoukazuje na rozdiely, ale na spoločnú podstatu ľudí. Takže americký/neamerický, hlavne je  ľudský.


Čo robiť, keď príde čas...



       
Pojem staroba, je pojem kvalitatívny. Pre psov, mačky rovnako ako pre ich majiteľov je to pojem relatívny. Určite však všetci rozoznáme rozdiel medzi šteniatkom a stárnucim psom...

Symptómy stárnutia:

•    srsť na tvári a labkách začína šedivieť
•    výcvik sa stáva viac namáhavejším
•    príjem krmiva sa zmenšuje
•    privolávanie, pískanie a ďalšie signály stále viac ignorujú
Tieto symptómy psí život neohrozujú, sú v starobe úplne normálne.
•    pes kňučí, keď sa pohybuje, až úplne prestane behať
•    dochádza stále viac k "nehodám"s vyprázdňovaním
•    často zvracajú
•    strácajú zrak


Tieto symptómy zasluhujú stále väčšiu pozornosť, síce neohrozujú život, ale treba ich brať vážne a prehovoriť si o nich s Vašim veterinárnym lekárom.
1. Čo robiť keď nastane čas?
Rozhodnutie obvykle musíme učiniť vtedy, keď sa jeden z vyššie opísaných symptómov stane natoľko vážnym, že prognóza choroby ukazuje na blízky "koniec" vášho štvornohého priateľa. Ak máte pocit, že stále viac trpí, nie je už schopný radovať sa zo života, potom nie je iná možnosť než eutanázia.
2. Čo je to "eutanázia"?
Slovo eutanázia pochádza z gréckeho slova, a doslovne znamená "dobrá smrť". Inými slovami znamená plánované, bezbolestné usmrtenie (psa, mačky) trpiaceho bolestivou, nevyliečiteľnou chorobou, alebo tak starého, že nemôže chodiť, nevidí, nemôže jesť, alebo už neovláda vyprázdňovacie funkcie.
3. Aký je samotný postup pri eutanázii?
Na našom pracovisku zviera najprv sedujeme (kombinácia neuroleptika s centrálnym analgetikom), čím prestáva cítiť bolesť, a stáva sa ľahostajným k dianiu v okolí. Neskôr, už pod vplyvom sedatív, aplikujeme prípravok ( T 61) ktorý spôsobí úplnú stratu vedomia, následne zástavu dýchania a srdcovej činnosti.
Verím, že tieto riadky trochu zmiernili vaše obavy zo stárnutia vášho miláčika i samotnej eutanázie...Na záver chcem len dodať, že snáď najlepším liekom na žiaľ za strateným "priateľom" je rýchle nadobudnutie nového šteniatka, mačiatka...
                                                                                 

MVDr. Ing. Miriam Bičejová




Šťastné nové začiatky!





      Koniec sveta nenastal, keďže čítate tento článok. Síce  v čase jeho písania bolo 17. decembra, ale to je teraz nepodstatné. Takže ak 4 dni po napísaní koniec sveta príde, tak, či onak  si to neprečítate a nezistíte, že som sa mýlila. V prípade, že ľudstvo prežije a apokalypsa nenastane, rada by som ľudstvu, všetkým čitateľom a priaznivcom mesačníka info Vranov, zapriala šťastný Nový rok 2013!
Väčšinou sa želá  zdravie, šťastie a láska. K týmto trom majákom nádeje pripájam  ešte veľa odhodlania, pretože tento svet patrí víťazom. Ľuďom, ktorí sú rozhodnutí dosiahnuť svoje ciele a sú odhodlaní  napísať svoj osud vlastnou rukou.

     Január je  nový začiatok, šanca robiť veci inak. Ľudia si dávajú rôzne predsavzatia a záväzky, ktoré chcú v novom roku  naplniť. Ja osobne si záväzky nedávam, a to z jednoduchého dôvodu – nikdy ich nenaplním a keďže nechcem byť sklamaná z faktu, že sa mi to nepodarilo, tak si pre istotu záväzok ani nedám. Zároveň môj obdiv patrí každému vytrvalcovi, ktorý od Nového roku skutočne prestane fajčiť, urobí si vodičák, schudne 10 kg, zmení sa k lepšiemu a podobne krásne záležitosti. Vôľa takýchto ľudí je obdivuhodná a tak nám želám aj vytrvalosť.  Všetkým, ktorí majú z nových začiatkov a budúcnosti strach, želám veľa optimizmu, a tiež pridávam odkaz, že každý sa obáva budúcnosti. Nikto v podstate nevie, čo príde, či sa nám život v nasledujúcom roku posunie k lepšiemu, alebo naopak, k horšiemu. Nový rok je risk pre každého, no aj napriek tomu ho oslavujeme. Veríme totiž v lepšie zajtrajšky. Vítame ich otvorenou náručou a fľašou šampanského, veríme, že ako na Nový rok, tak po celý rok. Celé tajomstvo je vo viere, že nás v roku 2013 čakajú lepšie veci. A myslím, že ak si za svojimi lepšími zajtrajškami pôjdeme odhodlane, skutočne nastanú.
Nám všetkým taktiež želám veľa sily, ktorú potrebujeme. Silu držať hlavu hore, aj keď je ťažká a klesá dolu, silu držať sa vzpriamene, aj keď nás ohýbajú problémy. Občas v živote nastanú chvíle, keď chceme zastať a nepohnúť sa, alebo sa schúliť do klbka a ostať sedieť na mieste.  No to si nemôžeme dovoliť, pretože zastať a nehýbať sa od strachu, nie je riešenie. Pohnime sa dopredu, alebo dozadu, doprava či doľava, hlavne nezostaňme stáť. Akýkoľvek smer je smer, a radšej risknúť omyl ako dôsledok činu, než nečinnosť ako dôsledok strachu.
Ďalej želám veľa sebadôvery. Môže nám veriť celý svet, a aj tak to nemusí stačiť, pokiaľ o tom nie sme presvedčení my. Verme svojej osobnosti, nepodceňujme samých seba. Nájdime svoju hodnotu a obhájme ju nie len pred inými, ale hlavne pred sebou.
Taktiež želám ľuďom mnoho férovosti voči ostatným. Každý podraz sa nám raz vráti, či už v skrytej, alebo rovnakej podobe. Buďme fér, ľahko sa totiž môžeme dostať do fázy, keď nás zvnútra zožerú výčitky svedomia zatieňujúce akýkoľvek pocit šťastia.
Na záver nám želám, aby sme sa v Novom roku naučili ďakovať. Jednoduché prosté slovo vyjadrujúce pocit vďačnosti. Kam sa vlastne podelo? Ľudia si z jedného dňa na druhý prestali ďakovať a tak vlastne nie je dôvod robiť niečo navyše. Na čo aj, keď nepríde žiadne zadosťučinenie. Niekedy príde ďakujem tak nečakane, a natoľko poteší, že sa oplatí posunúť ho ďalej. Viem, že za službu každý čaká viac finančné poďakovanie ako slovné, ale občas nezaškodí vysloviť ten archaický výraz a pohladiť tak dušu toho druhého.

No najpodstatnejšie je mať vedľa seba ľudí, ktorých máme radi, ktorí nám dávajú zmysel bytia, kvôli ktorým sa oplatí veriť, že rok 2013 bude krásny a úspešný. Keď pre nič iné, tak aspoň preto, že v ňom budú s nami naši milovaní . A takú víziu Nového roka, ja osobne, beriem!

Šťastný Nový rok 2013 želá celá redakcia info Vranov.


Podozrenie na otravu...čo rýchlo robiť???




Otravy u psov sú pomerne širokou témou a nedá sa zhrnúť príznaky, ktoré by majiteľa upozornili na to, že sa niečo deje. Vždy totiž záleží na množstve látky ktorú pes zožral, na jeho veku, hmotnosti a momentálnej kondícii.
Niektoré jedy poškodzujú tráviaci systém, iné nervovú sústavu a  u niektorých nastupujú účinky veľmi pomaly. Jedno je však isté... Nutnosť rýchleho zásahu v prípade podozrenia na požranie nejakej jedovatej látky. Ako majiteľ máte možnosť zasiahnuť maximálne do 30 minút, až do 1 hodiny po zožraní „jedu" . Potom sa látka ( „jed") začne vstrebávať do tela a doma už s tým nič neurobíte.

ZVRACANIE ZACHRAŇUJE:

Takže, ak pristihnete psa pri tom, že zjedol, zožral niečo, čo nemal (nástraha na hlodavce, čokoláda, nemrznúca zmes...) je veľmi dobre psa donútiť zvracať. Ideálne emetikum (látka vyvolávajúca zvracanie) je klasický 3% peroxid vodíka, ktorý do psíka v pomere 1:1 aplikujete striekačkou, alebo lyžicou. V prípade podozrenia vstrebania jedu podávame „čierne uhlie"(to má na seba schopnosť naviazať toxické látky a spomaliť, resp. zabrániť ich vstrebaniu)

NAJČASTEJŠIE JEDY:

•    „Nástrahy na hlodavce"( kumaríny)
Kumaríny blokujú tvorbu vitamínu K v pečeni. A práve vitamín K je veľmi potrebný k zrážaniu krvi. Ak je ho v tele nedostatok dochádza k poruchám zrážania, krvácaniu a možnému exitu (smrti).
•    „Fridex"( nemrznúca zmes)
Nemrznúca zmes, je sladká tekutina a práve preto psom veľmi chutí. Pri vypití väčšieho množstva dochádza k zhlyhaniu obličiek, čo znamená možnú smrť psa, mačky. Možnou záchranou pre zvieratá je „dialýza" ktorá je v prípade veterinárnej praxe viac-menej nemožná.
•    „Čokoláda"
Čokoláda obsahuje alkaloid (teobromín), ktorý je príbuzný kofeínu (skupina metylxantínov). Metylxantíny sú schopné sa v žaludočno-črevnom trakte takmer úplne vstrebať. Nebezpečenstvo hroziace psom spočíva v tom, že vylučovanie teobromínu z ich organizmu v porovnaní s inými druhmi zvierat, aj človeka, je veľmi spomalené. Prípadná smrť nastáva buď zlyhaním dýchania, alebo srdca (smrtiaca dávka u 10kg psa je cca 200g horkej čokolády).
TAK, ČI TAK, PRI VŠETKÝCH OTRAVÁCH JE VEĽMI DOLEŽITÝ ČO NAJRÝCHLEJŠÍ PRESUN ZVIERAŤA K VETERINÁRNEMU LEKÁROVI.
                                                                                         
MVDr. Ing. Miriam Bičejová





<< 1 2 3 4 >>